Kategórie
Pukanec a okolie

HISTÓRIA OBCE PUKANEC V KOCKE

História obce Pukanec sa začala písať už v roku 1075. V tomto roku máme datovaný prvý písomný dokument v podobe zakladajúcej listiny hronskobeňadického opátstva, v ktorom sa spomína Villa Baka.

Tento bod je označený ako hraničný bod opátskych majetkov. Dnes už vieme, že toto označenie predstavuje starý názov pre obec Pukanec. Na najstarší hodnoverný doklad o samotnej existencii Pukanca si však musíme ešte pár desaťročí počkať – je datovaný až v roku 1290. V tomto roku vyšiel doklad, ktorý informoval o existencii  obce, ktorá predstavovala banskú osadu. V dokumente je označený pod názvom Bakabanya. Písomné doklady o výskyte striebornej rudy však siahajú ešte ďalej, dokonca až do roku 1270. Dnes je obec Pukanec zaujímavým turistickým útočiskom v Štiavnických vrchoch.

Bohatstvo mesta Pukanec 

Pukanec sa preslávil ako zem baníkov a na jeho území vznikali strieborné bane, o ktorých dokonca existujú i zmienky siahajúce až do roku 1321. Sláva o nerastnom bohatstve Pukanca prúdila ďaleko a v roku 1331 sa z Pukanca stalo samostatné mesto s richtárom a svojou vlastnou samosprávou. Mesto naďalej rástlo a rozvíjalo sa, čomu napomohlo i objavenie bohatej rudnej žily, ktorá sa nachádza na dnešnom území Novej Bane.

V roku 1345 sa mesto Pukanec stalo samostatným kráľovským mestom. 

Nerastné bohatstvo i výhodná poloha zaručovali mestu ekonomický vplyv. V roku 1405 kráľ Žigmund vyhlásil slobodné banské podnikanie a zároveň nariadil opevnenie mesta. Zmienky o drevenom opevnení, ktorého úlohou bola ochrana tohto bohatého mesta, siahajú až do roku 1437.

Počas rokov prešiel Pukanec vlastníctvom mnohých zvučných mien. Vlastnili ho šľachtici, kráľovské manželky i dcéry. 

Dejiny, ktoré nezastavil mor ani turecké nájazdy 

V roku 1551 boli obyvatelia obce Pukanec oslobodení od akýchkoľvek mýtnych poplatkov, čo bolo považované za mimoriadne dôležitú výsadu.

Ani Pukanec sa nevyhol plieneniu Turkov, ktorí mesto napadli v roku 1564.

Reakciou na útoky, ktoré nasledovali, bolo opevnenie Pukanca kamenným múrom. Sláva Pukanca začala upadať po morových epidémiách, ktoré mesto zasiahli. Tuhé zimy a choroby spôsobili, že počet obyvateľov klesol a zvyšné obyvateľstvo výrazne schudobnelo. Hoci v meste vznikali cechy a razili sa i nové banské štôlne, mesto bolo v roku 1876 pretvorené z kráľovského mesta na mesto s vlastným magistrátom.

V roku 1891 prišiel Pukanec o svoje mestské práva úplne a stal sa obcou. Nemožno však poprieť, že jeho dejiny sú bohaté a zaujímavé. 

Ak sa chystáte navštíviť túto historickú obec, neváhajte a pozrite si ponuku ubytovania v Pukanci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *